Jak zabezpieczyć sprzęt narciarski/snowboardowy po sezonie ?

Aktualności, wydarzenia, testy i opinie / Atom Sport

Jeśli lubisz swój sprzęt zimowy, a w dodatku nie kosztował mało i chcesz żeby służył Ci w kolejnym sezonie nie możesz zlekceważyć tematu jakim jest konserwacja i zabezpieczenie sprzętu na sezon letni.

W naszym krótkim poradniku znajdziesz informacje – jak zadbać o narty/snowboard po sezonie, jak odpowiednio zakonserwować ślizgi i wiązania, zadbać o buty i odzież oraz gogle. Jak chronić przed wilgocią oraz promieniowaniem UV, które są największym wrogiem oraz w jaki sposób bezpiecznie przechowywać nieużywany sprzęt.

Jest to naprawdę ważne – m.in. dlatego żeby sprzęt bezproblemowo i bezawaryjnie służył Ci od początku następnego sezonu.

Narty/snowboard

Przede wszystkim należy zadbać o wysuszenie sprzętu. Najlepiej przecierać narty szmatka już po każdym wyjeździe, a po ostatnim definitywnie. W dużym stopniu przyczyni się to do żywotności krawędzi w Waszych nartach/ lub snowboardach. Rdza przyczynia się do korozji krawędzi oraz innych metalowych elementów.

Kolejną ważną rzeczą jest usunięcie wszystkich zabrudzeń (zaschnięte błoto, kurz itp.) oraz starego smaru. Najlepiej zrobić to ciepłą wodą z detergentem i środkiem do usuwania smaru.

Ślizgi jeśli nie wymagają regeneracji i zalewania powstałych w trakcie sezonu dziur zabezpieczamy miękkim smarem. Ilość smaru powinna być większa niż standardowo. Ochroni to narty/snowboard przed czynnikami zewnętrznymi. W ten sposób zabezpieczony ślizg nie wysycha i nie utlenia się.

Wszystkie te czynności możemy wykonać sami lub oddać narty do profesjonalnego serwisu, który naprawi ślizgi, naostrzy krawędzie i zabezpieczy smarem. Taka usługa to koszt około 100 PLN.

W ten sposób zabezpieczony sprzęt przechowujemy w suchym i ciepłym pomieszczeniu z dala od emitorów ciepła. Najlepiej w dedykowanym do tego pokrowcu. Narty nie powinny być tez obciążone dużym ciężarem żeby nie doszło do żadnego uszkodzenia.

Wiązania narciarskie

Konserwując narty nie zapominajmy o wiązaniach, których poprawne działanie odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Czyścimy wiązania razem z nartami i zabezpieczamy jest dedykowanym do tego smarem. Dodatkowo skręcamy sprężyny na minimalne wartości. Przedłuży to ich żywotność i podniesie bezpieczeństwo użytkowania w kolejnym sezonie.

Buty narciarskie

Najważniejszym zadaniem w przypadku butów jest doprowadzenie do ich całkowitego wysuszenia. Można to zrobić wyjmując wkładki i suszyć osobno botki i skorupę lub korzystając z grzałek do butów. Skorupy butów czyścimy a botki możemy wyprać. Jeśli buty nieprzyjemnie pachną z pomocą przyjdą płyny dezynfekujące, likwidujące brzydki zapach i bakterie.

Buty powinny być przechowywane z poluzowanymi klamrami, żeby nie doszło do odkształcenia skorupy buta. Podobnie jak narty przechowujemy je w pokrowcu na buty narciarskie lub w innym pojemniku w suchym i ciepłym miejscu. Ważne jest żeby buty chronić przed wilgocią i promieniami UV, które w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do uszkodzenia skorupy. Dobrze jest wymienić buty co kilka lat.

Odzież narciarska

Odzież narciarska ma nas chronić przed czynnikami zewnętrznymi (zimno, wiatr, śnieg) oraz odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Żeby zachowała swą funkcjonalność należy o nią odpowiednio zadbać.

Odzieży z membraną nie suszymy na kaloryferze i w pobliżu innych emitorów ciepła. Pierzemy co jakiś czas, żeby pory odpowiedzialne za odprowadzanie wilgoci nie zapchały się brudem. Używamy do tego łagodnych detergentów i należy pamiętać o niskiej temperaturze prania – do 30 st. Ważne jest aby nie używać płynów do płukania tkanin.

Odzież wyprana impregnujemy i wietrzymy a następnie przechowujemy chroniąc ja przed promieniami UV.

Jeśli chodzi o rękawice narciarskie zasady postępowania są identyczne jak z odzieżą. Rękawice skórzane wymagają specjalnych środków pielęgnacyjnych do skóry. Rękawic skórzanych nie suszymy bezpośrednio na kaloryferach, żeby nie uszkodzić skóry.

Kaski i gogle

Większość kasków narciarskich ma system pozwalający na wyjęcie wewnętrznych wkładek. Wkładki pierzemy i suszymy. Możemy użyć płynów antybakteryjnych. Należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa kask należy co kilka lat wymienić, a po poważnym upadku lub uszkodzony kas wymieniamy bezzwłocznie.

Gogle regularnie suszymy i czyścimy szmatka z mikrofibry. Należy unikać czyszczenia wewnętrznej szyby, która posiada delikatna warstwę Anti-fog. Gogle przechowujemy zdjęte z kasku – przedłuża to żywotność gumy.

Baterie i akumulatory

Baterie ze wszystkich urządzeń elektrycznych (np. plecaki lawinowe, detektory, kamery, grzałki itp.) – jeśli nie będą używane – należy wyjąć. Akumulatory natomiast naładować.

Dzięki tym prostym zasadom nasz sprzęt będzie nam w dobrym stanie i bezpiecznie służył przez kolejny sezon. A jeśli planujecie wymianę sprzętu na pewno to podniesie jego wartość przy ewentualnej odsprzedaży.

Szczegółowe informacje we wpisie na blogu.