Serwis nart i snowboardów – gwarancja przyjemności z jazdy, trwałości i bezpieczeństwa

Aktualności, wydarzenia, testy i opinie / Atom Sport

Ostrzenie krawędzi nart i snowboardów – ważne dla amatorów i zawodowców

Utrzymywanie naostrzonych krawędzi w nartach i snowboardach pomaga w jeździe i przedłuża ich trwałość. Dobra jakość krawędzi – odpowiedni kąt oraz gładka i jednolita powierzchnia zapewniają lepsze utrzymywanie się na wybranym torze jazdy, dają możliwość precyzyjniejszego skręcania oraz skutecznego hamowania. Krawędzie nowoczesnych taliowanych nart (grubszych na początkach i końcach a szerszych w środku) oraz snowboardów powinny być ostre na całej ich długości. Krawędzie boczne sprzętu dla amatorów ostrzy się zwykle pod kątem 88° lub mniejszym, w przypadku osób lepiej jeżdżących. Zawodnicy stosują nawet kąt 85°. Krawędzie dolne mogą być ostrzone pod kątem od 0,5° do 0,7°. Dla narciarzy zaawansowanych i bardziej wymagających stosuje się ostrzenie krawędzi dolnych pod różnymi kątami – większymi przy dziobach i tyłach.

Ostrzenie krawędzi nart i snowboardów często bywa lekceważone przez mniej doświadczonych użytkowników. Sądzą oni, że ostrzenie ma znaczenie tylko w przypadku sprzętu osób lepiej jeżdżących – pozwala na osiąganie lepszych rezultatów przy ostrzejszej jeździe. Stan krawędzi ma jednak wielkie znaczenie także podczas zdobywania pierwszych narciarskich doświadczeń. Dobrze naostrzone narty czy snowboard to mniej upadków przy nauce, łatwiejsze opanowanie zatrzymywania się i wykonywania skrętów.

Konserwacja i smarowanie ślizgu nart i snowboardów

Ślizg nart czy snowboardu jest w ciągłym kontakcie z podłożem. To on zapewnia nam komfortową, płynną jazdę i uzyskiwanie odpowiedniej prędkości dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu i swej gładkości. Od stanu ślizgu zależy jak duże tarcie będzie się wytwarzać między deską a stokiem oraz jaka powierzchnia deski będzie przylegała do podłoża. Podczas jazdy ślizg w naturalny sposób ulega zużyciu. Bryłki lodu, korzenie czy małe kamienie dodatkowo niszczą jego powierzchnię. Dlatego zarówno narty, jak i snowboardy wymagają okresowego przeglądu i renowacji. W ramach tych czynności zwykle wyrównuje się powierzchnię ślizgu, uzupełnia ubytki i usuwa nierówności, a także odtwarza jego strukturę. Końcowym akcentem jest nałożenie smaru, który zapewnia lepsze prowadzenie, poślizg i pełni funkcję ochronną.

Regulacja wiązań – gwarancja bezpiecznej jazdy

Wiązania narciarskie służą nie tylko mocowaniu nart do butów, ale także dbają o bezpieczeństwo narciarza, gwarantując wypięcie nart podczas wywrotki. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wiązania muszą się jednak wypinać tylko w razie upadku, a nie w czasie zwykłej jazdy np. na wyskoku czy muldzie. W związku z tym każde wiązania są wyposażone w regulację pozwalającą na ustawienie siły wypięcia, która określa, przy jakim obciążeniu wiązania się otworzą. Siłę wypięcia ustawianą w wiązaniach ustala się na podstawie kilku czynników. Bierze się pod uwagę wagę, wzrost, stopień narciarskiego zaawansowania oraz wiek osoby, którama używać nart. Profesjonalne serwisy nart i snowboardów wykonują odpowiednieregulacje zgodnie z zaleceniami producenta wiązań. Odpowiednie ustawieniewiązań jest jednym z warunków bezpiecznej jazdy. Trzeba o nim pamiętać również,gdy korzystamy z wypożyczonych nart.

Szczegółowe informacje we wpisie na blogu.