Początki na nartach :)

Aktualności, wydarzenia, testy i opinie / Atom Sport

Osoby, które dopiero planują rozpoczęcie przygody z narciarstwem, często zastanawiają się od czego powinny zacząć. Jaki sprzęt skompletować odwiedzając sklep ze sprzętem narciarskim? Czym kierować się przy wyborze nart czy butów, nie gubiąc się w gąszczu fachowej terminologii i nieznanych określeń?

Narty dla początkującego

Wybór nart dla początkującego nie jest trudny. Trzeba wiedzieć, że mamy wiele typów desek przeznaczonych do określonego typu jazdy bądź do specyficznych warunków. Możemy spotkać choćby narty „race slalom” przeznaczone do agresywnej, szybkiej jazdy z ciasnymi zakrętami czy narty „freestyle” zaprojektowane specjalnie do akrobacji, skoków i jazdy tyłem. Ci, którzy dopiero rozpoczynają naukę jazdy powinni zainteresować się raczej modelami oznaczanymi jako „allround”. Są to zazwyczaj narty dość krótkie, co sprawia, że łatwiej uczyć się na nich podstaw. Są też lekkie, a dzięki niewielkiemu taliowaniu (zwężeniu w środkowej części) można na nich jeździć zarówno w sposób tradycyjny, jak i carvingowo tj. skręcając przy wykorzystaniu krawędzi i krzywizny zwężanych w środku nart.

Buty narciarskie dla początkującego

Buty narciarskie dla początkującego powinny być bardzo wygodne i dobrze dopasowane oraz posiadać stosunkowo miękką skorupę. Trzeba pamiętać, że rozmiar powinien być zazwyczaj taki sam, jak ten,który nosimy na co dzień. Nie należy kupować butów za dużych, spowoduje to dyskomfort i utrudni naukę. Wybierając buty narciarskie [https://www.atomsport.pl/kat/buty-narciarskie-nowe/] trzeba też wziąć pod uwagę kąt ich pochylenia oraz ich sztywność. Dla osób rozpoczynających naukę najlepsze są buty o niewielkim nachyleniu. Jeśli chodzi o sztywność, to należy szukać modeli stosunkowo miękkich. Będą one wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa, a jednocześnie zapewnią odpowiednią wygodę.

Szczegółowe informacje we wpisie na blogu.